Tipy na výlety

Rozhledna Drahoušek

Rozhledna Drahoušek

Nachází se na stejnojmenném kopci (504 m n. m.), který se tyčí nad obcí Osečany. Čeká vás 168 schodů a na svět budete shlížet z výšky 48 m. Pokud vám bude počasí přát, dohlédnete až na Ještěd či Milešovku.

Zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Červený Hrádek je přestavěný na zámek z původní gotické tvrze ze 13. století. Po sametové revoluci byl vrácen rodině a dnes je veřejnosti přístupný pouze v době konání výjimečných akcí, jako jsou koncerty vážné hudby, plesy nebo svatby. Za návštěvu ale stojí i přilehlý zámecký park, kam se dostanete kdykoliv a bez problémů.

Zámek Vrchotovy Janovice

Zámek Vrchotovy Janovice

Kulturní památka České republiky, která se nachází ve stejnojmenném městysi v okrese Benešov. Jedná se o původní kamennou tvrz pánů z Janovic, umístěnou v krásném anglickém parku s jezerem uprostřed. Zámek je známý především díky své poslední majitelce, Sidonii Nádherné z Borutína, a je už přes 50 let součástí expozice Národního muzea v Praze.

Rozhledna Neštětická hora

Rozhledna Neštětická hora

Památník, který byl postaven v roce 1927 k příležitosti výročí selského povstání proti Pavlu Michnovi, utiskovateli sedláků. Povstání se odehrálo r. 1627, ale bylo na Neštětické hoře krutě potlačeno. Rozhledna se nachází ve výšce 536 m n. m., má asymetrický tvar a na ochoz vede 48 schodů .

Skanzen Vysoký Chlumec

Skanzen Vysoký Chlumec

Pokocháte se venkovskou architekturou, která dokládá vývoj domu od poloviny 17. století do počátku 20. století na území Středočeské pahorkatiny a ve středním Povltaví, což je oblast dotčená těžbou kamene. Do přírodního areálu v údolí potoka jsou postupně přenášeny obytné, hospodářské, technické a drobné objekty, kterým na původním místě hrozí zánik. Díky interiérovým expozicím zase zjistíte, jak v dřívějších dobách lidé žili a hospodařili.

Vodní nádrž Slapy

Vodní nádrž Slapy

Jedná se o 6. největší přehradu v České republice, která je součástí tzv. Vltavské kaskády. Můžete se tu vykoupat a vyzkoušet různé vodní sporty, např. windsurfing, jachtaření nebo vodní lyžování. Mezi oblíbené lokality s pozvolným vstupem do vody patří např. Ždáň, Nová Rabyně, Měřín a Nová i Stará Živohošť.

Kujalův lom – Hříměždice

Kujalův lom – Hříměždice

Lom kdysi sloužil k těžbě žuly, ale v roce 1953 došlo při těžbě k naražení spodního pramene a zatopení, které se odehrálo během jednoho dne. Dnes je místo lokalitou k přírodnímu koupání. Lom se také objevil v několika českých filmech, např. 2Bobule nebo Výchova dívek v Čechách.

Hrad Týnec nad Sázavou

Hrad Týnec nad Sázavou

Jedná se o románskou rotundu se zbytky královského hradu. V areálu je dnes muzeum se sbírkou týnecké keramiky. V areálu hradu je také vyhlášena přírodní památka (hradní rotunda), a to kvůli hnízdišti kriticky ohroženého netopýra velkého.

Sportrelax centrum Monínec

Sportrelax centrum Monínec

V létě láká Monínec na turistiku, bikepark a 8 cyklotras, přírodní koupaliště, Aktivity park s vodní skluzavkou, discgolf, horské koloběžky, trampolíny, tubing a spoustu dalšího. V zimě si kromě sjezdového lyžování užijete i sáňkování, bobování nebo běžkování.

Park Drama věků

Park Drama věků

Jedná se o nádherný park, kde najdete aktivní odpočinek i nasměrování k určitým hodnotám, které nás přesahují. Čeká vás 12 míst k zastavení, které vám poskytnou příležitost k zamyšlení. Vybrané texty čerpal Radim Passer, zakladatel parku, z Bible a ze série knih Drama věků.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Gotický hrad přestavěný na zámek, který je od roku 2008 chráněn jako národní kulturní památka. Patří mezi nejstarší hrady v Čechách a při jeho prohlídce navštívíte až 15 místností. Těšte se na sály, knihovnu, jídelnu a také předsunutou baštu, tzv. hladomornu.

Zámek Průhonice

Zámek Průhonice

Jedná se o překrásný neorenesanční zámek ukrytý v rozlehlém parku, který se v roce 2010 stal součástí světového dědictví UNESCO. Veřejnosti je zpřístupněna pouze část zámku, např. stálá expozice v západní části zámku nebo Rytířský sál, kde se pravidelně konají svatební obřady. V zámku se natáčela také známá pohádka S čerty nejsou žerty.

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně

První turisticky zpřístupněná jeskyně v České republice. Zaujme vás barevnými stropy a stěnami i různými útvary. Chodby sahají až do hloubky 41 m, ale celková délka jeskyně, včetně neprozkoumaných částí, je 1400 m. Ikonickým prostorem jeskyně je Kaple svatého Vojtěcha.