Srdce projektu

  • 13. října 2021
  • 1523
  • 3 minuty
Srdce projektu

Projekt You and Me je avantgardní nejenom po uživatelské stránce, ale pod jeho povrchem bije nevídané, silné a velice efektivní technologické srdce.

Vzhledem k tomu, že se jedná o wellness zařízení s vířivkami s horkou vodou umístěnými pod širým nebem, venkovními saunami a wellnessovými apartmány vytápěnými na daleko vyšší než běžné pokojové teploty, je zřejmé, že energetická náročnost projektu je mimořádná. 

„Kdyby tak šlo, nechat si teplo, co je v létě, do zásoby a využít ho v zimě!“, myšlenka stará jako lidstvo samo. Až takto to zatím neumíme, ale rozhodně už umíme čerpat teplo z okolí tak, abychom využívali přinejmenším rozdílu denních a noční teplot. Dokonce umíme v našem projektu využívat rozdílů teplot mezi teplou a studenou frontou. Umíme ale také využít i toho nejmenšího slunečního svitu, a to i v době, kdy je slunko v zimě nizoučko nad obzorem.

Každý apartmán je vybaven teplovodním krbem a centrální systém je schopen dlouhodobě absorbovat i toto teplo, které by jinak muselo být pouze odvětráno.

Technologie v tomto wellness zařízení však energii nejen spotřebovávají, ale produkují také spoustu tepla odpadního. Kupříkladu, jen každodenní vyprání filtrů spotřebuje cca 1 m³ vody ohřáté na 39 °C.

Teplé odpadní vody ze sprch a van by také bylo škoda, pokud by jen tak odtekla do kanálu, aniž by předtím odevzdala své teplo centrálnímu systému.

Jedním z principů, na jakém by mohl systém rekuperace a regenerace tepla efektivně fungovat  by je především dostatečná schopnost akumulace co největšího množství tepelné energie. 

Proto byly do podzemí nainstalovány 3 nádrže. 

Nízkoteplotní nádrž má objem 25 m³ a teplota v této nádrži kolísá mezi 3° - 60°C.  Ta je dotována především sluncem nebo rozdílem mezi aktuální teplotou v této nádrži a venkovní teplotou. Vzhledem k velice nízké teplotě vody v této nádrží, mohou i šedivé vody snadno odevzdat svoji tepelnou energii právě sem.

Vysokoteplotní nádrž má objem 8 m³ a je trvale dohřívána na 43°C. Primárním zdrojem je tepelné čerpadlo voda-voda, které po většinu svého času pracuje s teplotami pohybujícími se mezi 10 až 20 °C, a proto je možné dosáhnout vysoké efektivity, a pracovat s topným faktorem 5 až 7. V denní době mohou dohřívat tuto nádrž tepelná čerpadla voda-vzduch. Pokud je vysokoteplotní nádrž přehřáta přes oněch 43 °C, potom je toto nadbytečné teplo ukládáno do nízkoteplotní nádrže pro pozdější využití.

Třetí podzemní nádrž o objemu 28 m³ slouží ke skladování, chemické úpravě a permanentnímu čištěníbazénové vody. Pro každého zákazníka je tak vždy připravena čerstvá voda do jeho whirlpoolu, ať už je venkovní teplota jakákoli.

Zkušenosti tohoto léta, které nebylo nejteplejší svědčí o tom, že díky ukládání energie je možné celý wellness areál minimálně po 3 měsíce v roce dotovat pouze tepelnou energií slunce.

V chladnějších měsících bude celému systému pomáhat i odběr tepla z krbů, šedivých vod a teplota okolí.

Veškeré rozhodovací procesy stran výroby a distribuce tepelné energie jsou řízeny počítačem a je o nich veden záznam, který je vyvolatelný pro jakékoli minulé období. Díky tomu je možné zpětně vyhodnocovat účinnosti jednotlivých zařízení nebo postupů a celý proces nadále zefektivňovat.